Neden sizi seçti?

Narsist, eş olarak sizi seçtiyse bunun temel nedeni onun narsistik ihtiyaçlarını karşılayabilecek niteliklere sahip olduğunuzu düşünmesidir. Narsistler empati kabiliyeti yüksek, sadık, merhametli ve fedakar insanları çok kısa sürede fark ederler ve ilişki için tercih ederler. Kendileri gibi bencil veya narsist biriyle kısa vadede iyi etkileşim kurarlar, bir anda birbirlerini çok yükseltirler ancak uzun vadede bir arada bulunmaları mümkün değildir. Bunun nedeni değer verme aşamasında birbirlerini gözlerinde ne kadar yükselttilerse değersizleştirme aşamasında da o hızda gözlerinde düşürecek olmalarıdır. Empatik biri ise değersizleşme aşamasında narsisti hemen gözden düşüremez, narsistin davranışlarında anlam aramaya çabalar ve bu süreçte genellikle suçu kendinde aramaya yatkın olur. Bu durum da narsistin oyununu sürdürebilmesi için biçilmiş kaftandır. 

İlişkilerinde çözüm arayan, çabuk güven duyan ve karşı tarafı mutlu ettiğinde mutlu olan biriyseniz ağa düşme ihtimaliniz yüksektir. 

Bu özelliklere ek olarak aşağıdaki durumlardan herhangi biri varsa sizinle kolayca ilişki kuracaktır. 


- Sizinle birlikte görülmesinin sosyal hayattaki imajını yükselteceğini düşünüyorsa; 

- Bir yönden sizi içten içe kendinden üstün buluyorsa; (Ona göre çok genç olabilirsiniz, bir konuda tanınmış olabilirsiniz, maddi kaynaklarınız güçlü olabilir vb.)

- Sizden bir çıkarı varsa; (Kariyerinde ona yardımcı olacağınızı düşünüyordur, erişmek istediği şey sizin yolunuzdan geçiyordur, onun hayatını kolaylaştırıyorsunuzdur, onun angarya işlerini yapıyorsunuzdur, ya da sadece seks güzeldir ve istediği an istediği şekilde bunu ona sunuyorsunuzdur)

- Sizin yanınızda kendini ilah gibi hissediyorsa. (Ya onu sürekli pohpohlamanızdan ya da silik bir tip olduğunuzu düşündüğünden sizin yanınızda parladığını hissediyor olabilir. Bu nedenle sizi tercih etmiş olabilir.)

- Onun için kendinizi zor duruma sokmak pahasına karşılık beklemeden bir şeyler yapmaya hazır olduğunuzu düşünüyorsa,

- Size onu terk edeceğinizden korkmadan eziyet edebiliyorsa,

-Duygularıyla hareket eden, duygusal tepkiler veren ve ilişkilerinde almaktan çok vermekten mutlu olan biriyseniz,

- Bir ilişkiyi sonlandırma, bir insandan ayrılma konusunda zorlanan biriyseniz,

- Başkaları için hoşluklar yapmaktan, başkalarına yardım etmekten hoşlanıyorsanız,

- Olaylara duygusal açıdan ve empatik yaklaşıyorsanız,

- Karşı tarafı anlayabilme konusunda yetenekliyseniz,

-Özgüven ve kendini sevme/değerli bulma konusunda zayıflıklarınız varsa, 

- Sevginizle her şeyin üstesinden gelebileceğinize ve bir gün her şeyin düzeleceğine inanıyorsanız,

- Bir sorun olduğunda önce kendinizin neleri düzeltebileceğine odaklanan ve hatayı karşı tarafta değil öncelikle kendinde arayan biriyseniz,

- Size karşı kullanabileceği bir zaafınız veya ruhsal bir korkunuz varsa,

- Zor elde edilen, zor bağlanan, kendini bir insana kolaylıkla açmayan ancak bağlandığında da tam bağlanan bir yapınız varsa,

Narsist sizi bulur. Oyununu en iyi şekilde oynar, sizi avlar ve kanınızı son damlasına kadar emer.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist geri döner mi?

Gerçek Hikayeler

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım?