Hoş Geldiniz

Hayatınızın orta yerinde narsist olduğunu düşündüğünüz biri mi var?
Hatta o var da siz yok gibi misiniz?
Kendinizi tükenmiş, kullanılmış, küçük düşürülmüş ve değersizleştirilmiş hissederken başınıza geleni anlamaya çalışırken mi buldunuz?

Ta ta ta tamm hoş geldiniz...

Onu ilk gördüğünüzde piyango size çıkmış gibi hissedersiniz. İstediğiniz her şeye sahiptir ve hepsini sizinle paylaşmaya hazırdır. Çekicidir, güçlüdür, ışıltılıdır en çok neye ihtiyaç duyuyorsanız kolayca size onu verir. Bir anda bulutların üzerinde uçurur ama sonra aynı hızla yere çakar. Onlarla yaşamak tıpkı uyuşturucu bağımlılığı gibidir.

Önceleri karşılıksız verir siz alıştıktan ve bağlandıktan sonra kat be kat geri alır. Sizinle kedinin fareyle oynadığı gibi oynadığını hissedersiniz. Sizi kontrolü altında tutmak birinci vazifesidir. Hayatınızın önceliği o olmalıdır. Hatta mümkünse hayatınızda ondan başka herhangi bir şey olmamalıdır. Ancak aynı zamanda çok güzel, çok başarılı, çok seksi, çok zengin vb olmalısınızdır. Her şeyi talep eder fakat bir şey vermez. Bu ilişkide karşılıklılık yoktur. Sadece onun ihtiyaçları vardır. Sizinle sevgi temelinde bir bağ kuramaz. Hayatındaki hiç kimseyle derin bir ilişki geliştiremez, onun suları hep sığdır. En temel ihtiyacı “yakıt”tır. Sizden ve diğer kurbanlarından aldığı yakıt sayesinde yaşar. Sizi ve hiç bir kimseyi sizin anladığınız anlamda sevemez. Gerçekte kim olduğunuzla ilgilenmez. Ona olan hayranlığınızı, sevginizi, takdirinizi, paranızı, statünüzü, sosyal ortamlarda sizinle görünmeyi sever. Sizi seks için, öfkesini çıkartmak için, ayak işlerini yaptırmak için, güçlü hissetmek için veya başka bir nedenle kullanabiliyor olmayı sever. Sizi aşağılayabilmeyi, üzmeyi, ezmeyi sever. Kendisini bu şekilde güçlü hisseder. Sevgi onun için fayda demektir. Faydası kalmamış birisi ona yakıt sağlayamaz ve hiç vakit kaybetmeden çöpe atılır. Yerine başka yakıt kaynağı bulunur. Hiçbir şey olmamış gibi.

Onlar için insanlar duyguları, kendi kişilikleri ve ihtiyaçları olmayan nesnelerdir. Sevgileri ve verdikleri değer birinin evindeki bulaşık makinasını sevmesine benzer. Yeniyken değerlidir. İlk zamanlar özenle kullanılır, sonrasında ihtiyaç olduğunda. Zaman gelip makine arızalanırsa çöpe atılır, yerine yenisi alınır. Eski bulaşık makinaları özlenmez, ona ne olduğu merak da edilmez.

Narsistler başlarda anormal değer vererek gökyüzüne çıkardıkları oyuncaklarını bir süre sonra yerin dibine sokup terk ederler. Ancak bu kişilerle olan ilişkilerini tam olarak kesmezler. Onlar için bitiş kavramı yoktur. Ona göre siz onun malısınızdır ve siz veya o yaşadığınız sürece canının istediği her şeyi istediği herhangi bir zamanda yapabilme hakkına sahiptir. Sizi ne kadar korkunç bir halde bıraktıysa da yeni makine alacak parası olmadığında hiçbir şey olmamış gibi gelip sizi çöpten çıkaracaktır. Fakat hiçbir zaman o ilk günlerdeki ışıltılıyı hissedemezsiniz. Bozulmuş ve yıpranmışsınızdır. Narsist sizi tamir etmez, yalnızca idare eder ve gider.

Bir narsistle insani ilişki kurmaya çalışan herkes bu ilişki içerisindeyken kendini tükenmiş ve çaresiz hisseder. Özellikle de bu kişi eşiniz, anneniz, babanız, sevgiliniz, çocuğunuz veya diğer yakın ilişki içerisinde bulunduğunuz biriyse.

Ben bu deneyimi yaşayan biri olarak benzer süreçlerden geçen insanlarla kendi tecrübelerimi paylaşmak amacıyla bu bloğu yazmaya karar verdim. Bir sağlık profesyoneli değilim, psikolojiyle ilgili akademik bir uzmanlığım da bulunmuyor ancak bu konuda çok fazla okuyarak, araştırarak en önemlisi de hem bizzat deneyimleyerek hem de başka narsist kurbanlarını dinleyerek tecrübe sahibi olmuş biriyim. Geldiğim noktada narsistle yakın ilişkide olan birinin perspektifinden sizlere bu kişilik bozukluğunu anlatmak, bu kişilik tipi ile ilgili edindiğim bilgi ve tecrübelerimi sizlerle paylaşmak ve narsistle ilişki yaşamanın duygusal zorluklarıyla nasıl başa çıkılabileceğine dair bir şeyler yazmak istedim.

Eğer sizin de bir narsistle ilişkiniz yaşamınızı zorlaştırıyorsa umarım yazacaklarım size yardımcı olur.

Sevgilerimle,

Popular Posts

Narsist Geri Döner Mi?

Narsist Kadının Özellikleri

Narsist Mağdurlarının Hikayeleri