Narsist Erkeğin Özellikleri

Narsistle ilişkiniz başladığı andan itibaren sizin ona bakış açınızla onun size bakışı dağlar kadar farklıdır. Narsist erkek ve partneri aynı ilişki içerisinde birbirlerine farklı anlamlar yüklerler. Siz onu duygusal olarak paylaşımda bulunduğunuz bir insan olarak görürken o sizi sadece kendi isteklerine köle edilecek bir av görür. Sizi avlayana kadar her türlü manipülasyonu uygular. Yalanlar söyler. Mış gibi yapar. İhtiyacınız olanı verir. Göz boyar, güven sağlar. Sizi kendine bağlamak ve kontrol etmek için yapabileceği her şeyi yapar. Bu aşamada finansal olarak sizi bağlayabilir, duygusal olarak veya etrafınızda kimseyi bırakmayarak da. Bir şekilde sizin ona olan bağlılığınızdan emin olduktan sonra size canının istediği gibi davranmaya başlar. Narsistin gerçek yüzünü bu aşamadan sonra görürsünüz. Narsist erkeğin davranış özelliklerini kavrarsanız içinde olduğunuz durumu kafanızda netleştirmeniz kolaylaşacaktır.

narcissists victims
Narsist Erkek Sevgilisine Nasıl Davranır?

- Ona göre sizin bu ilişkide herhangi bir hakkınız yoktur.
- Her şeyinizi alır, size hiçbir şey vermez.
- Size fikrinizi sormaz, kararlarınıza saygı göstermez, sözlerinizi dinlemez.
Onun için objesiniz. Kendi kişiliği, hisleri, istekleri olmayan cansız bir varlıksınız ve ona aitsiniz. Onun malısınız. Böyle düşünür.
- O her zaman ne yapmış olursa olsun haklıdır. Sorgulanamaz.
- Narsist erkeği etkilemek kolaydır. Biraz bakımlı ve dikkat çekici olan herhangi birinden etkilenebilirler. Seçici değildirler. Bu nedenle bol bol aldatılırsınız.
- Aranızda bir sorun yaşandığında bunu asla konuşup çözümleyemezsiniz. Ya yalan söyleyerek sizi avutur ya da konuyu geçiştirir.
- Kalbinizi kırar defalarca ve bir kere bile gerçekten özür dilemez ve ne yapmış olursa olsun kalbinizi kırdığı için pişmanlık duymaz.
- Kalbinizi kırdığında hiç bir şey olmamış gibi onu affetmenizi bekler. Ancak affetmeniz için, güveninizi sağlamak için hiç bir şey yapmaz. 
- O size ne yapmış olursa olsun minnettar olmanızı bekler. Sizi dövse bile onu anlayışla karşılayıp hak vermenizi, bir de üstüne o sizinle birlikte olduğu için ne kadar şanslı olduğunuzu dile getirmenizi ister.

Sizin dünyanızın merkezi o olmalıdır. O istediği her an onun için hazır olmanızı bekler. Çocuklarınız, aileniz, arkadaşlarınız, sağlığınızın veya kariyerinizin yani onun dışında hiç bir şeyin sizin için hiç bir önemi olmamalıdır.
-Kendinizi sık sık kocaman yetişkin bir insana normal insanların nasıl davranması gerektiğini öğretmeye çalışırken bulursunuz.
- İlişkiniz şu çerçevede dönüp durur: Onun sizinle ilgilenmesini bekleme- sizinle ilgilenmesi- düzelmesini umut etme- canınızı acıtması- ona kızmanız- ona kızdığınız için sizi cezalandırması- sessizlik- hiçbir şey olmamış gibi geri gelmesi- affetme- yaptıklarını unutma- onun sizinle ilgilenmesini bekleme- tekrar
- İlişkiniz uzadıkça onun gözünde değersizleşirsiniz. Normal insan ilişkilerinde tam tersi olması gerekirken bir narsistle birlikteyseniz sonunda yoldan geçen bir yabancıya bile sizden ne kadar çok değer verdiğini gözünüze sokar. 
- Bütün doğum günlerinizi, yıldönümlerinizi, yılbaşını vb sizin için özel olan tüm günleri mahveder. Sizin ne kadar değersiz olduğunuzu hissettirmek için bu tür özel günler onun için bulunmaz bir fırsattır.
- Sizin için çok önemli olan tüm olayları ve haberleri küçümser, önemsemez, unutur. (Sınav sonucunuz, hayati önem taşıyan tahlil sonucunuz gibi kendisiyle ilgili olmayan konularda.)
-Gününüzün nasıl geçtiğini merak etmez ve genellikle sormaz.
-Bir eşe en çok ihtiyaç duyduğunuz anlarda sizi mutlaka yalnız bırakır. Sizin yanınızda olmak yerine kendi başına veya arkadaşlarıyla çok önemsiz aktiviteler yapmakla meşguldür.
- Her tartışmayı, her şeyi kaybedersiniz. Ona karşı herhangi bir şey kazanmanız imkansızdır.
- Ondan ayrılmaya çalıştığınızda kendinizi ona yapışmış ve kopamayan bir halde hissedersiniz.
- Ondan ayrılamazsınız, siz bunun için çaba gösterseniz de o buna asla izin vermez.
- Kendi canı istediği zaman hiç bir mantıklı neden yokken duygusuzca sizi terk eder. Asla arkasına bakmaz, açıklama yapmaz. Günlerce, aylarca ortadan tamamen kaybolabilir.
- Bazen ortada hiç bir neden yokken ondan haber alamazsınız. Yabancı kaynaklarda silent treatment diye geçen bu olay gerçekten çin işkencesi gibidir. Ondan gelecek ufacık bir tepkiye sizi muhtaç eder.Neden konuşmadığını asla bilemezsiniz. Hiç bir mesajınıza cevap vermez, ölüyor olsanız tepki vermez. Bu sizin üzerinizde sağladığı kontrolü sağlamlaştırmak için kullandığı bir taktiktir. Sonunda hiç bir şey olmamış gibi geri gelir ve hiç bir açıklama yapmaz.
- Evcil hayvanlarınıza sizin gözünüzün önünde zaman zaman kötü davranır.
- Eğer arkadaşlarınız veya aile üyeleriniz ona bir fayda sağlamayacaksa onlarla bir araya gelmek istemez.
- Onun için en önemli şey başkalarına nasıl göründüğüdür. Dolayısıyla gerçekte onun yanında neden durduğunuzun hiç bir önemi yoktur. Eğer sizi bir nedenden dolayı insanların içinde yanında taşımaktan hoşlanıyorsa aslında ondan midenizin bulandığını bilse bile hiç bir önemi yoktur.
- Onun günah keçisisinizdir. Olup biten olumsuz ne varsa mutlaka sizin yüzünüzdendir.
-İlişkinizle ilgili hiçbir sorumluluk almaz. İlişkinizdeki tüm problemler yüzünden kendinizi suçlu hissedersiniz çünkü kurduğu mantıklarla size bunu hissettirir. Onun için ne yaparsanız yapın asla yeterli olamazsınız.
- En basit konularda bile onunla iletişim kurabilmek için aşırı derecede efor sarf etmeniz gerekir.
-Onunlayken kendinizi sürekli diken üstünde hissedersiniz. Ortada hiçbir şey yokken bile büyük bir problem çıkarıp üstüne sizden bunun intikamını alabilir.
-Sürekli onun hisleri, modu ve ihtiyaçlarının karşılanmasını düşünmekten kendi ihtiyaçlarınız aklınıza bile gelmez olur.
-Kendi en yakın arkadaşlarının arkalarından onları acımasızca eleştirdiğini, küçümsediğini, alay ettiğini görür şaşırırsınız. Yüzlerine karşı bambaşkadır.
- Sizin bildiği bütün zayıf noktalarınızı, bütün zaaflarınızı, travmalarınızı size karşı acımadan kullanır.
- İlişkinizde periyodik olarak birçok farklı türde dramatik an yaşanır. Sizi en yükseğe çıkarıp oradan birden aşağı atacak bir çok kez ve hiçbir şey olmamış gibi geri dönecektir.
- En basit ev işlerine bile yardım etmez ve sizin yaptıklarınızı da beğenmez.
-Herhangi bir şeyle ilgili ona hesap sorarsanız sizden nefret eder. Asla ne yapmış olursa olsun hesap vermez ve öfkesini sizden çıkarır.
- Hiçbir sorunuza net bir şekilde veya dürüstçe cevap vermez.
- Hiç gerekli olmayan zamanlarda bile sürekli yalan söyler.
- Her zaman onu özlüyor ve bekliyor halde olmalısınız.
- Sizi gecenin 5’inde ailenizin evinden de çağırabilir, işyerinizden de çıkıp onun yanına gitmenizi isteyebilir, en yakın arkadaşınızın annesinin cenazesindeyken de iki eliniz kanda olsa hiçbir neden yokken koşup ona gitmenizi talep edebilir. Gitmezseniz mutlaka intikamını alır.
-Gerçeklikle ilgili bütün algılarınız alt üst olur. İnsanlar neden bu ilişkiyi sürdürdüğünüzü asla anlamaz. Herkes sizin deli olduğunuzu düşünmeye başlar ve size kızarlar. Eğer bir şekilde ayrıldıysanız ayrılık sonrasında o da sizi etrafa deliymişsiniz gibi göstermeye çalışacaktır.
- Bu ilişki sonunda kendinizi fiziksel olmasa da psikolojik şiddetin dibini görmüş halde bulursunuz.
- Sizi başka hemcinslerinizle kıyaslar ve olumsuz olduğunu kendince düşündüğü özelliklerinizi acımasızca yüzünüze vurur. 
- Çift terapisine giderseniz asla işe yaramaz. Terapisti de delirtir. Terapistin sonunda size arkadaşça vereceği tek tavsiye arkanıza bakmadan kaçıp gitmeniz olacaktır.
-Hayatında her zaman başka kadınlar olacaktır. Sizin bunu fark etmenizi özellikle ister. Bunu fark edip bundan dolayı acı çekmenizden keyif alır ancak ona bunun için kızarsanız/suçlarsanız vs sizi cezalandırır.
- Etrafınızdaki bir çok kişi nasıl bir psikolojik travma yaşadığınızı anlamaz ve sizi mazoşist olmakla etiketler.
-Onu terk etmeye kararlıysanız bu en tehlikeli aşamadır. Sizi asla geri kazanamayacağını anladığında size yapabileceği bütün kötülükleri yapmak isteyecektir. Arkanızdan konuşur, sırlarınızı anlatır, tehdit eder, en özelinizi paylaşır, sizi takip eder, fiziksel şiddet bile uygulayabilir. 
- Narsiste göre her ne olursa olsun, ayrılsanız da ondan boşansanız da başkasıyla evlense veya siz evlenseniz de aranızdaki ilişki bitmez. Sizi bir kez kurban olarak seçtiyse ona göre ikinizden biri ölene kadar siz onun malısınız. Dolayısıyla ne kadar ayrılırsanız ayrılın, size yaklaşmaması için mahkeme kararı bile olsa hiç bir şey olmamışçasına rahat bir şekilde hayatınıza girme hakkını kendinde görecektir.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist geri döner mi?

Gerçek Hikayeler

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım?