Narsistin İlişki Evreleri

Tipik olarak narsist bir partnerle yaşanan ilişki aşağıdaki dört temel evreden geçer.

1- İdealleştirme
2- Değersizleştirme
3- Terk Etme
4- Geri Dönme (Hoovering)

1- İdealleştirme: Bu evre gerçekten inanılmazdır. Narsist sizi hedef aldıysa öncelikle size yabancı kaynaklarda golden period olarak adlandırılan idealleştirme evresini yaşatır. Hayatınızın aşkını bulduğunuzu düşünürsünüz. Ayaklarınız yerden kesilir. O sizin hayalinizdeki eştir. Büyük laflar eder, kararlı görünür. Daha önceden kimsenin sizin için yapmadığı şeyleri yapar. Birlikte çok mutlu olacağınızı söyler.  Siz birlikte bütün dünyaya karşı durabilecek harika çiftsinizdir. Çok kısa zamanda bağlanırsınız ona. Onu tanıyalı bir ay bile olmamışken bir daha ondan asla ayrılamayacağınızı hissedersiniz.  Bu evrede kendisi de sizi ideal eş olarak görür. Kendi narsistik ihtiyaçlarını karşılayabilecek biri olduğunuzu, ona fayda sağlayacağınızı düşünmektedir ve ilişki yeni olduğu için heyecanlıdır. Fakat bu aşamada dahi aslında size karşı insani herhangi bir his beslememektedir. Siz avsınız, o avcı. Onun bakış açısı budur.

Bu evrede narsistin sizi etkilemesinin sırrı aynalama yapmasıdır. Sizin kişiliğinizi alır ve size yansıtır. Bir nevi sizi kendi kendinize aşık eder. Örneğin siz derin bir bağ arayan biriyseniz yüzeysel ilişkilerden şikayet eder. Siz cömert biriyseniz o size karşı daha da cömert davranır, cimri biri olduğunuzu fark ettiyse parayı savuran sorumsuz insanları anlamadığından bahseder. (ki kendisi bu konuda kesinlikle sorumsuzdur) Aynalama yaparken kendi kişiliğini ve düşüncelerini asla ortaya koymaz, siz bir partnerden neler duymak istiyorsanız tam anlamıyla kelimesi kelimesine onu duyarsınız bu aşamada kendisinden. 

Narsistlerin en başarılı oldukları konu insanları analiz etmektir. Onlar insan sarrafıdır. Karşı tarafı her yönüyle objektif bir şekilde analiz edip gerçekten neye ihtiyacı olduğunu çok kısa sürede algılarlar. Sizi kendisine bağlamak için bunu kullanır, ihtiyacınız olanı verir. İstediğinizi verirken yalan söyler. Örneğin siz evlilik düşüncesinde birisinizdir. Bunu ona hiç söylememiş veya ondan böyle bir talepte bulunmamışsınızdır. Bir anda sizle evlenmek istediğini söyler.  Sizinle asla evlenmeyecek olsa da bunu ne kadar çok istediğini söyleyecek hatta ciddi ciddi bunu yapmaya çalışacaktır. Ailenizle tanışabilir, sizinle nişanlanabilir her şeyi yapabilir. Ta ki sizin bağlılığınıza emin olana kadar… 


2- Değersizleştirme: Golden period’un ardından partneri değersizleştirme aşaması başlar. Bu evrede artık ona olan bağlılığınızdan emindir. Sizi bağımlı kılmak narsistin en öncelikli amacıdır. Çünkü hayatınızda kontrol sahibi olmak ister. Sizi kontrol edemezse yaşayamaz.  Kendiliğinden bu kontrolü onun eline vermediyseniz sizi arkadaşlarınızdan, işinizden veya ailenizden uzaklaştırmaya çalışabilir. Bu kontrolü farklı yollarla da sağlayabilir.  Örneğin narsist kişi bir arkadaşınızsa size ihtiyacınız olmadığı zamanlarda bile para verip sizi kendisine gebe bırakıp bu yolla sizi kontrol etmeye çalışabilir. Üzerinizde tam olarak hüküm sürdüğünü anladığı anda narsist için siz işgal edilmiş bir kale olursunuz. Avlanmışsınızdır. 

Bu noktadan sonra artık size saygı göstermemeye başlar. Artık onun için mükemmel eş değilsinizdir. Kusurlarınız olduğunu fark eder. Bu onun için kabul edilebilir değildir. O kusurlu biriyle birlikte olamaz. Siz her şeyi tam da yapsanız mutlaka bir eksiklik bulur. İstediği her şeyi yaparsınız ama tam olarak onun istediği gibi yapmamış olduğunuz için azarlanırsınız. Bir nevi günah keçisisinizdir.  Sevilmediğinizi hissedersiniz. Onun gözünde hiçbir değeriniz olmadığını hissedersiniz.  İlk aşamada sizi analiz edip istediğiniz neyse onu veren partneriniz bu aşamada bu özelliğini tekrar kullanır fakat bu sefer istemediğiniz her neyse size onu vererek. En zayıf noktalarınızdan vurur sizi.  İçten içe en yaralı noktalarınıza tuz basar. Bunu açıkça yapmaz ama dolaylı yollardan öyle derin yaralar ki yıllarca atlatamayacağınız travmalarınız olur. Bel altı vurmaya hiç çekinmez ve bu davranışlarından hiçbir pişmanlık duymazlar. Onlara göre herkes onların yaptığı her şeyi hak eder. Tüm bunları yaptıktan sonra sizin hiçbir şey olmamış gibi davranmanızı bekler. Bunun aksi herhangi bir duygusal reaksiyonunuza tahammülü yoktur. Sizi dövmüş olsa bile bundan mutluluk duymanızı beklemektedir. Eğer şikayet ederseniz kusurlusunuzdur. Sizinle olamaz.


3-Terk Etme: Değersizleştirme evresinde sizin partnerinizi terk etmenize izin vermesi çok zordur. Kurbanlar bunu kolay bir şekilde yapamazlar. Ayrılmak istediğinizi söylerseniz asla bunu kabul etmeyecektir. Ancak değersizleştirme aşamasında siz bir yolunu bulup ayrılamazsanız bir sonraki aşamaya geçilir ve o sizi sorgusuz sualsiz terk eder. Bunu duygusuzca ve acımasız bir şekilde yapar. Kendinizi ifade etmenize izin vermez, ortada hiçbir şey yokken en beklenmedik anda bir anda sizi terk edip gider. Bir açıklaması yoktur. Onun için yaptıklarınızın, içinde bulunduğunuz durumun hiçbir önemi yoktur. O an onun çocuğunu taşıyor bile olabilirsiniz. Bu onun için hiçbir şey ifade etmez. Arkasına bile bakmayacaktır.  Bu ayrılığın ona hiçbir insani duygu hissettirmediğini fark edersiniz. Sanki siz hiç var olmamışsınızdır.  Çoktan başka biri hayatına girmiştir. Sizden ayrıldığı gün yerinize getirdiği diğeriyle hiçbir şey olmamışçasına devam eder. Size de bunu göstermekten çekinmez.

4- Geri Dönme(Hoovering): Narsistler için kurbanlarıyla kurdukları ilişkiler ömür boyu sürer. Sizi terk edip gitmesi onun için ilişkinizin bittiği anlamına gelmemektedir. Genellikle büyük laflar ederek sizden ayrılırlar. Bir daha asla sizinle görüşmek istemediğini söyler, size her şeyin kesin olarak bittiğini ve bir daha da asla başlamayacağını bir şekilde ifade eder. Ancak her ne olursa olsun isterseniz mahkemelik olun isterseniz başka biriyle evlenmiş olun ya da o bir başkasıyla evlenmiş olsun hiçbir şey olmamışçasına size geri dönmeye çalışacaktır. Bu dönüş haftalar, aylar hatta belki yıllar sürebilir.  Ama bir açık kapı bıraktığınızı biliyorsa mutlaka geri gelecektir. Ancak ne yazık ki sizi çok sevdiğini fark ettiği için değil canı istediğinde gelip hayatınızı mahvedebileceğini fark ettiği için.
Hangi durumlarda dönmeyebilir? Örneğin büyük bir kaza geçirmişseniz, zenginliğinizi kaybetmişseniz vb gibi olağan dışı sıkıntılı durumlar içerisindeyseniz size dönmeyecektir. Ancak sizden her ne sağlıyorsa ona hala sahipseniz sizi özlediğini söyleyerek geri döner. Bunu yapmasının en önemli nedeni sizin üzerinizdeki kontrolü kaybetmek istememesidir. İnsan olarak size değer vermez ama sizi malı olarak gördüğü için kontrolü kaybetmek istemez. Geri döndükten bir süre sonra tekrar sizi terk eder ve tekrar geri döner. Bu sayede siz ayrı da olsanız ona bağlı kalırsınız. Nasıl olsa geri dönecek diye düşündüğünüz için ondan ayrıyken bile tam olarak kopamazsınız. Bu birinci amacıdır. Bir diğer amacı ise size tüm yaptıklarına rağmen onu tekrar kabul etmenizden haz duymasıdır.  Bu sayede hem doymak bilmeyen egosu bir nebze daha tatmin olur, hem de sizi bir süre daha sömürme fırsatı bulur. Döndüğünde onu kabul etmezseniz birkaç kez daha deneyecektir. Hepsini reddederseniz hayatının sonuna kadar aklına bile gelmezsiniz. Eğer ilişkinin idealleştirme aşamasındaki günlerinizin geri geleceği umuduyla dönerseniz bu döngü tekrar başlar. Ancak o ilk evre ya hiç yaşanmaz ya da çok kısa sürer. Sonrasında ise size her ne yaptıysa beteriyle tekrar edecektir.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist geri döner mi?

Gerçek Hikayeler

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım?