Narsistle Mücadele Edenlere Kitap Önerilerim


Narsistik kişilik bozukluğu olan biriyle baş etmenin ilk koşulu konuyla ilgili olabildiğince fazla bilgi edinmek. Dolayısıyla iyileşebilmeniz için durum hakkındaki farkındalığınızı arttırmanız çok önemli. Bu amaçla benim narsizmi anlama ve mücadele etme yolculuğumda yararlandığım kaynak kitapları sizlerle de paylaşmak istedim. 

Narsizm Kitap Listem

İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon kitap
İkili İlişkilerde Duygusal Manipülasyon: Narsist Bir Partnerle Yüzleşmek
Yazar: Pascale Chapaux-Morelli, Pascal Couderc

Bu kitap narsisizmi ve bu ilişkideki kendi konumumu ve neden böyle bir ilişki içinde olduğumu algılamam açısından çok yardımcı bir kaynak olmuştu. Kitap iki bölümden oluşuyor. İlk bölümünde genel olarak ilişkiler, evlilik gibi kavramların geçmişten günümüze geçirdiği evrimsel süreç anlatılıyor. Sonrasında günlük yaşamda çiftler arasında görülen manipülatif davranış kalıpları örneklerle birlikte detaylı olarak ele alınıyor.

Kitabın ikinci bölümü tamamen narsistik sapkına ayrılmış. Burada öncelikle uzun uzun narsistin kişilik yapısı anlatılıyor. Sonrasında yine örneklerle bir narsistle ilişkinin temel evrelerinden, narsistin manipülasyon tekniklerinden ve kurban olmaya yatkın kadın profilinden bahsediliyor. İkinci bölümün sonunda ise bu ilişkiden yakayı kurtarmak için izleyebileceğimiz yollar  ve öneriler var.

Altını çizdiğim kısımlar: “Bu tür olaylar zincirinde, yalnızca ikisinden biri içinde bulunduğu durumdan çıkabilir. Bu da kurban konumunda yaşamış olan kişidir elbette. Çünkü “köle” özgürleşebilir, “efendi” ise kendi kölesinin eksikliğini çekiyorsa yeni bir köle arayabilir ancak sıfatından vazgeçmeyi asla düşünmez. Gerçekten de narsistik sapkın değişmez, asla değişmez. O, partnerine bağımlıdır, partneri ise kendi geleceğini açma, bağı çözme gücü bulabilir.”

narsistle ateskes kitap
Narsistle Ateşkes
Yazar: Wendy T. Behary

Bu kitabı narsizmle ilk karşı karşıya olduğumu anladığım zamanlar, narsiste nasıl davranmalıyım, ona nasıl yaklaşmalıyım sorularının yanıtlarını ararken almıştım. Mutlaka narsistle baş etmenin bir yolu vardır, nasıl yapabilirim diye araştırırken karşıma çıkmıştı.

Kitap narsizmle ilgili oldukça detaylı bilgiler içeriyor. Bu kitabı da iki bölümde incelersek ilk bölümünde narsizmin kökeninde yatan kişilik şemaları, ikinci bölümde ise narsistle mücadelede takınmamız gereken tavır anlatılıyor diyebilirim. Kitapta anlatılan, kişilik şemaları onu daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor. Bununla birlikte kendi kişilik şemalarımızda neler olabileceğini de tespit edebiliyoruz. Bu sayede de narsistin bizdeki hangi şemayı tetiklediğini anlayabiliyoruz.

İkinci bölümde narsist bir partnerle yaşamak zorunda olanlar için tavsiyeler bulunuyor. Temelde narsistle etkileşimimizde farkındalığın ve kendi haklarımızı korumak adına ona sınır koymamızın önemi vurgulanıyor.

Bence bir narsistle uzun vadede sürdürülebilir şekilde baş edebilmek imkansız ancak narsizmi fark ettiniz, ne olduğunu iyice anladınız, ayrılmaya karar verdiniz fakat bir anda ayrılamıyorsunuz. Biraz zamana ihtiyacınız var. Bu aşamadayken bu kitap size çok yardımcı olabilir. Siz içten içe ayrılma kararı verdikten sonra doğru zamanın gelmesini beklediğiniz ana kadar geçen süreçte en azından narsisti idare edebilmenin ve ilişki içindeyken daha az yara almanın yollarını bu kitaptan edineceğiniz bilgilerle öğrenebilirsiniz.

Altını çizdiğim kısımlar: “Eğer bir narsistle bir aşk ilişkisi yaşıyorsanız, duygusal iç dünyasında gezinmek istediğinizde, hatta onu kendinizinkine davet ettiğinizde içindeki küçük yalnız çocuğun ortaya çıktığını tehditkar bir şekilde hissedebilir. İçindeki çocukla temas kurmaktan korkması ve onu kusurlu, yalnız, utanç verici bir baş belası olarak görmesi muhtemeldir. Bu nedenle onu kendi farkındalık düzeyinden de derine itecektir. Böyle yaparak aynı zamanda sizi de itmiş olur. Duygusal yakınlıktaki bu eksiklik nedeniyle, narsist yanı başınızda olsa bile kendinizi yalnız hissedebilirsiniz.”


Narsisizme Yeni Bir Bakış
Yazar: Craig Malkin

Bu kitap narsisizmi bir hastalık olarak değil bir spektrum olarak ele alıyor.  Herkeste bulunması gereken sağlıklı bir narsizm seviyesi var. Bunu spektrumun ortası olarak düşünebilirsiniz. Ancak uçlara doğru gidildikçe patolojik bir hal alıyor. Bu spektrumun bir ucu ekhoism diğer ucu ise narsizm ve psikopati. Ekhoism’de kişi kendi benliğini tamamen yok sayacak ve sadece karşı tarafı düşünecek şekilde hareket ederken, narsizmde ise tam tersi olarak karşı tarafı yok sayan sadece kendi benliğini yücelten bir tutuma bürünüyor. Sağlıklı bölgedeki narsizmi desteklemek için neler yapılabilir kitapta detaylı olarak açıklanmış.

Altını çizdiğim kısımlar: “Eğer ihtiyaçlarınızı ve duygularınızı paylaşıyorsanız, ama bu karşınızdaki kişiyi uzaklaştırıyorsa, o zaman bu ilişkide mutlu olamazsınız. Karşınızdaki kişinin incindiğinizi duymaya tahammülü yoksa muhtemelen sizi incitmeye devam edecektir. Sizi hiç umursamayan birine kalbinizi açmayı sürdürmek güven verici değildir.”

kral kaybederse kitap
Kral Kaybederse
Yazar: Gülseren Budayıcıoğlu

Psikiyatrist Gülseren Budayıcıoğlu bu kitapta hem narsist bir hastasının hem de onun kurbanlarının gözünden gerçek bir hayat hikayesini anlatıyor.

Hikayemiz; narsist Kenan, eşi Handan ve metresi Fadi’nin etrafında örülmüş.  Her 3 karakter de Gülseren Hanım’dan psikolojik destek aldığından üçünün de bakışından olayları dinleyebiliyoruz.

Kenan Bey son derece yakışıklı, mevki sahibi, giyimine kuşamına özen gösteren, etrafındakilerle empati kuramayan tipik narsist bir profil. Eşi Handan asil bir aileden geliyor. Eğitimli, güzel, kocasına aşık, hatta bağımlı, hizmetini de eksik etmeyen bir kadın, ama yıllarca yüzü gülmemiş kocasından yana. Yüzü gülmediği için de narsistimizin gözüne pek girememiş haliyle J

Fadi ise fakir ve köylü bir aileden geliyor, gözlerini Kenan’da açmış, Kenan sayesinde kariyerinde yükselmiş, ev sahibi olmuş bir kadın.  Ataerkil zihniyetle yetişmiş olan Fadi oldukça geyşa ruhlu, erkeğinin bir dediğini iki etmeyen, ne kadar kızsa da ona fazla surat asmayan ve genellikle neşeli olan ve neşe saçan bir kadın. Tüm bunların yanı sıra da zeki, dirayetli, hırslı ve güçlü bir karakter.  Kenan Bey’in hayatına giren kadınlar Fadi ve Handan’la sınırlı değil tabi ki ama hikayeyi hem bu 3 karakterin gözünden hem de doktorun günlüğünden alıntılarla dinliyoruz.  Kitabın en can alıcı yanı ise Kenan Bey’in sonu oldu bana göre. Okumanızı tavsiye ederim.

Altını çizdiğim kısımlar: “Aşk adamıyım diyor ama aşkın ne olduğundan haberi bile yok. Hatta bu duyguyu hiç tanımıyor. Birine aşık olmanın tadını bilmiyor. Ama yine de ne demek istediğini anlıyorum onun. Kadınların ona aşık olmasını istiyor. Bu kadının kim olduğu bile her zaman önemli değil. Bir de üstelik biraz güzel, biraz da önemli biri olursa keyfine diyecek yok. Demek o soğuk ve karanlık boşluk, içine bir şeylerin girmesine de içinden bir şeylerin çıkmasına da izin vermiyor. Gönül gözünü kapatıyor. Ne istediği kadar sevebiliyor, ne de ona verilen sevgiyi alabiliyor. Demek kimsenin ona ulaşamaması, kimseleri gerçekten sevmemesi bundan.”

sevgi mi bagimlilik mi kitap
Sevgi mi? Bağımlılık mı?
Yazar: Brenda Schaeffer

Bu kitap narsizmle ilgili değil ancak ilişkilerdeki bağımlılık unsuruna odaklanıyor. Zararlı bir ilişkinin içinden uzun zaman boyunca kurtulamamak aslında bağımlılığa işaret ediyor. Bağımlı kişilik bozukluğu bulunan bireyler bu tip ilişkilerin içinde kalmaya daha yatkınlar.

Yaşadığınız ilişki sizin açınızdan bir sevgi alışverişi olmaktan çıkıp bağımlılık ilişkisine döndüğü noktada hastalıklı bir hal alıyor. Narsistle kurulan ilişki de çoğu zaman bu türden aslında. Bu kez onun değil bizim tarafımızdan bakarsak, bizim de bu ilişkide ona karşı hissettiğimiz şey gerçekte sevgi mi yoksa bağımlılık mıydı bunu düşünmeye sevk ediyor bizi.  Bununla birlikte sağlıklı bir birliktelikte olması gereken özellikler ile sağlıksız bir birliktelikte görülen özellikleri çok net ortaya koyması ve detaylandırması açısından oldukça faydalı bir kaynak kitap.

Altını çizdiğim kısımlar:  “Bağımlı ilişkiler yaşayanlar kendilerini tükenmiş hissederler, terk edilmekten korkarlar, eski kötü hisleri tekrar tekrar yaşarlar, diğer insanların duyguları üzerinde güçleri olduğuna inanırlar ve sado mazoşist davranışlar sergileyebilirler. İnsanlara olan sağlıksız bağımlılığın mutlaka psikolojik bir nedeni vardır. Bağımlılık sorunu ancak bu neden bulunduğu takdirde çözülebilir.”

kadin cok severse kitap
Kadın Çok Severse
Yazar: Robin Norwood

Bu kitapta da benzer şekilde kendisine zarar verse de ilişkisine saplanıp kalan, kendini adama kapasitesi yüksek, karşı tarafı delicesine bir tutkuyla ve mantıksızca sevip bağlanan kadınlar ve bu davranışlarının altında yatan nedenler irdeleniyor.

“Onun temel karakteristik özelliklerinden, değerlerinden ve davranışlarından hoşlanmıyorsak, onunla kalmak bize acı veriyorsa ama yine de yeterince çekici ve sevgi dolu olursak bizim için değişmek isteyebileceğini düşünerek ona katlanıyorsak çok seviyoruz demektir” diyor kitapta. Ve bu çok sevme davranışının temelinde yatan nedenler gözler önüne seriliyor. Kendimize objektif bir bakış açısıyla bakmamızı sağladığı için ve ben nerede yanlış yapıyorum sorusunun cevabını öğrenmek isteyenler için tavsiye ediyorum.

Altını çizdiğim kısımlar:  “Çok seven bir kadınla kimliğini saldırganlık ve güç üzerine inşa etmiş bir adam nasıl bir araya gelir? Fazlasıyla kendini adamaya hazır bir kadınla tamamen bencil bir adam nasıl birbirini bulurlar? Tüm bunlar tesadüf değildir. Ailesinde bir çeşit travma yaşamış çocuklar, bunu sonraki tüm oyun aktivitelerinde yeniden deneyimlemeye çalışırlar. Çok seven kadınlarla, çekimine kapıldıkları zararlı erkekleri bir araya getiren o gizemli ve tanımlanamayan kimya budur.”

psikopatin pencesinden kurtulmak kitapPsikopatın Pençesinden Kurtulmak : Sağlığa zararlı insanlardan nasıl kurtulursunuz?
Yazar: Aud Dalsegg, Inger Wesche

Bu kitabı bir narsistle karşı karşıya kalan herkese mutlaka ama mutlaka öneriyorum. Narsizm ile psikopatiyi çok farklı kavramlar olarak görmediğim için bir narsistle birlikte olduğunun farkına varmış ve bu durumdan nasıl kurtulacağını bilemeyen, çözüm arayan herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Kitapta yaşanmış gerçek hikayelerle birlikte psikopatların size nasıl yaklaştıklarını, nasıl hayatınızın kontrolünü ele geçirdiklerini ve bu bataktan kendinizi çıkarmazsanız sonuçta sizi nelerin beklediğini gayet açık ve net bir şekilde ele alınmış. Hem ibret verici, hem de soğuk duş etkisi yaratan bir kitap gerçekten.

Altını çizdiğim kısımlar:  “Psikopat sıklıkla kurbanın zayıf noktalarına, karşılanmamış ihtiyaçlarına, sevgili özlemine ya da bir aile kurma isteğine kulak verir ve kurbandaki eksikliği ona bir armağan olarak sunar. Bir süre sonra bu armağanın koşullara bağlı olduğu ortaya çıkar: “Senin üzerinde güç sahibi olacağım. Benim irademe boyun eğeceksin ve ben seni canımın istediği gibi kullanacağım.” Bu koşul çok ender olarak doğrudan söylenir, daha çok örtülü bir şekilde hissettirilir. Zaman içerisinde armağanlar ve kısıtlamalar arasında gidiş gelişler başlar. Kurban armağanın koşullarını yerine getirmediği zamanlarda psikolojik şiddetle karşı karşıya kalır. Pek çok kurban bu süreçte uyarı lambalarının yandığını hissettiklerini fakat bunu görmezden geldiklerini dile getirmektedir.”

Zor İnsanlarla Başa Çıkma Yolları
Yazar: Ursula Markham

Bu kitapta hayatınızdaki geçinilmesi zor insanın kişilik tipini tespit edip, buna göre o insanla hangi durumlarda nasıl başa çıkabileceğiniz anlatılıyor.  Konu kitapta bol bol örnek vaka ile detaylı bir şekilde ele alınmış. Burada başa çıkmaktan kast edilen zor insanı değiştirip kendi istediğimiz insana dönüştürmek değil, mecburen hayatımızda olan zor insanla iletişimimizde kısa vadede nasıl daha az yıpranabileceğimizin yollarını sunmak.

Altını çizdiğim kısımlar: “Zor insanları değiştirmeniz, bir anda sevimli ve uysal hale gelmelerini sağlamanız mümkün değildir. Onları değiştiremeyeceğinize göre yapabileceğiniz tek şey onlara vereceğiniz tepkileri değiştirmektir. Ne de olsa bu insanlar aynı davranış kalıplarını tekrar ederken incinen ve üzülen siz oluyorsunuz. Her türlü iletişim tepki ve karşı tepkiden oluşur. Bu insanlara verdiğiniz tepkileri değiştirerek kısa süreli de olsa farklı bir karşı tepki vermelerini sağlayabilirsiniz.”

Şema Terapi
Yazar: Jeffrey E. Young

Jeffrey Young tarafından geliştirilen bir terapi yöntemi olan “Şema Terapi” kendisinin yazdığı bu kitapta oldukça detaylı bir şekilde açıklanıyor. Şemalar bizim çocukken geliştirdiğimiz ve kişiliğimizin temellerini oluşturan kendi benliğimize dair inançlarımız aslında. Kimde hangi şemalar mevcutsa kişiliği bunun üzerine inşa ediliyor ve hayat boyu kendi şemalarımız ile etkileşimi olan şemalara sahip insanları hayatımıza çekiyoruz.  Kitapta narsistik kişilik bozukluğu için şema terapiye ayrılmış ayrı bir bölüm var. Burada bir terapistin narsistik kişilik bozukluğuna sahip hastaya ne şekilde yaklaşması gerektiğini detaylıca okuyoruz.  Siz de hayatınızdaki narsiste terapistlik yapmaya çalışıyorsanız faydası olabilir J Ben denedim olmadı ama neyse…

Altını çizdiğim kısımlar: “Yakın ilişkilerde narsistik kişilik bozukluğu olan hastalar, tipik olarak karakteristik davranışlar gösterirler. Genellikle sevgiyi özümseyemezler, ilişkileri onaylama ve geçerlilik kaynakları olarak göremezler. Özellikle en yakınlarındaki insanlara karşı empatik değildirler. Bir şekilde bir adım önde olarak algıladıkları insanlara kıskançlık duyarlar. Hastalar genelde ilişkinin başlangıç aşamalarındaki sevgi nesnelerini idealize ederler ve sonra zaman ilerledikçe partnerlerini değersizleştirirler. Sonunda hasta yakın ilişkilerinde hak görme kalıbı gösterir.”

Kurtlarla Koşan Kadınlar
Yazar: Clarrisa P. Estes
Kurtlarla koşan kadınlar, mitolojik öyküler üzerinden giderek hikayedeki karakterlerin psikanalitik çözümlemelerini sunuyor bize. Bu çözümlemelerin temel mesajı ise; kadınların, kendilerinde doğuştan var olan sezgilerinin gücünü keşfedip onun peşinden gitmelerinin gerekliliği. Bu durum bozulduğunda kaderlerinin ne şekilde olumsuz olaylarla şekillendiğini hikayelerde gözlemliyoruz. Olumsuz durumlar ve zararlı insanların her zaman var olacağı, ancak kendi iç sesimizi doğru zamanda dikkate almayı öğrendiğimizde hikayemizin nasıl değişebileceğini görüyoruz.

Kitapta beni en çok etkileyen ise “Mavi Sakal” isimli öykü oldu.  Mavi sakal, kadın dilinden anlayan, ilk bakışta nazik ve çekici ama aslında güzel olan her şeyi yok etmeye eğilimli, karanlık ve zalim bir hükümdar.  Hikaye mavi sakalın 3 kız kardeşe kur yapmasıyla başlıyor. İçlerinden en küçük ve en tecrübesiz olan kız kardeş Mavi Sakal’ın çekiciliğine ve vaatlerine kanıp onunla evleniyor.
Evlendikten sonra Mavi Sakal kadına evlerindeki bir odaya girmeyi yasaklıyor. Onun dışında istediğini yapabilir. Kadın kocasının bu buyruğuna uzun süre itaat etmez ve seyahate çıktığında gizemli odasının kilidini açar. İçerisi kadın cesetleriyle doludur. Mavi Sakal’ın karısından önceki kadınları. Mavi Sakal odaya girildiğini ve sırrının açığa çıktığını karanlık yüzünün görüldüğünü keşfedince karısını öldürmeye ve diğer cesetlerin yanına göndermeye çalışır. Ancak onu da bir sürpriz beklemektedir…

Altını çizdiğim kısımlar: “Yok edici bir kişi çoğunlukla kadının yaratıcı öz suyunu çalar, onu kendi zevkine ya da kullanımına ayırır. Kadını solmuş, ne olup bittiğini anlamaz halde bırakır. Bu arada kendisi daha da pembeleşip güçlenir. Yok edici kişi, içinde bulunduğu durumu algılamaması için kadının içgüdülerine kulak vermemesini arzular ve bu esnada kadının gözünü boyar. Bu etki altındaki kadın yok edicinin ihtiyaçlarının altında ezilmeye duyarlı hale gelir. İçgüdüleri sağlam kadınlar ise hayatını büyütmek yerine küçülten bir ilişkiye ya da duruma girdiğini anladığında, yok edicinin usul usul yanına sokulmuş olduğunu bilir.

Genç kadın, yok ediciyle evlendiğinde hayatının bir açılım olması beklenen bir döneminde esir düşer ya da denetim altına alınır. Özgürce yaşamak yerine, sahte bir hayat yaşamaya başlar. Yok edici, kadını aldatır ve aslında onu öldürmeyi planladığı halde şu ya da bu şekilde onu kraliçe yapacağı vaadinde bulunur. Tüm bunlardan bir çıkış yolu vardır, ama bir anahtara sahip olmak gerekir.”

Bir Sosyopatın İtirafları
Yazar: M.E. Thomas

Sosyopat bir kadının kendi ağzından yazılmış olan kitap, sosyopatın dünyasını onun gözünden görerek algılayabilmenizi sağlıyor. Kitabı çok beğendim. Anti sosyal kişilik bozukluğuna sahip bir bireyin kendi içinde bulunduğu durumu kendi ağzından anlatması duruma karşı pencereden bakabilmemizi sağlıyor.

Sosyopat,psikopat, narsist üçü de aynı yolun yolcusu ne de olsa. Aralarında da gözle görülür bir farklılık yok. Belki davranış bozukluğu seviyeleri, olayın farkında olup olmama hali ve olayın genetik mi yoksa sonradan mı geliştiği farklı ancak sonuç aynı. 3’ü de aynı davranış kalıplarına sahip. Dolayısıyla narsisti anlamada güzel bir kaynak kitap olduğunu düşünüyorum.

Altını çizdiğim kısımlar: “Davranışlarımı değiştirecek kadar güvende olmayı umursamıyorum. Mantıksız olduğumdan değil. Bir şeyin sonuçlarına katlanmak çok ender olarak gerçek acı veriyor. Benim huzurum her halukarda yerinde. Bu yüzden daha dikkatli davranmaya kalkışmıyorum. Başıma kötü şeyler gelmiyor değil. Ama bunlarla ilgili kötü duygulara kapılmıyorum. Belki bir an pişmanlık ya da endişe duyuyorum ama çabucak aklımdan çıkıyor ve dünya yeniden sürprizlerle dolu oluyor. Ben genelde üzüntüye kapılmam ama kardeşlerim ve dostlarım öyle değil. Kimi zaman umursamazlığım ve bunun başkalarına yansıması onların benden nefret etmesine yol açıyor.”

Tanıdığınız Narsist
Yazar: Dr. Joseph Burgo

Dr Joseph Burgo kliniğine gelen hastalarla yaşadığı deneyimleri narsizmin hallerine göre kategorize ederek kitaplaştırmış. Kitabın ilk bölümlerinde bu hikayeler eşliğinde narsistleri tanımamızı sağlayacak ipuçları örnekleriyle birlikte veriliyor. Bu öykülerde genellikle narsistlerin hayatı "kazananlar" ve "kaybedenler" olarak algıladığını ve kendisini daima kazanan pozisyonunda tutmak için karşı tarafı bilinçli ya da bilinçsizce "kaybeden" konumuna soktuğu görülüyor.

Kitabın son bölümünde, bir narsistle baş etme yöntemlerine değiniliyor. Narsistle baş edebilme yolu olarak aslında narsistin size zarar vermemesi için neler yapabileceğinize değinilmiş. Kişiliğindeki bozukluğun düzelme ihtimali zaten yok ama zararsız hale getirmek için ona sınırlar koymak, kendisini eleştirmemek ve gerçek dışı da olsa sürekli överek egosunu okşamanın işe yaradığından bahsediliyor. Ancak duygusal bir ilişki içindeyseniz ne yaparsanız yapın, nasıl yaklaşırsanız yaklaşın karşınızda size gerçek sevgi ve şefkat gösteremeyecek biri olduğunun bilinciyle bu ilişkiyi sürdürmenizi ya da en iyisi uzak durmak için elinizden geleni yapmanız gerektiği dile getiriliyor.

Kitabın sevdiğim bir yanı da narsizmi anlatmasının yanı sıra narsist bağımlılığına değinmesi. Narsiszmin ne olduğu uzun uzun anlatılmış fakat siz neden onunla birliktesiniz? Kendinizi sorgulamanızı sağlayacak bir kitap.

Yorumlar

 1. Harika bir kitap. Bu kitabı okuyunca ne yaşadığımı anladım. Verdiği stratejiler hayatımı kurtardı diyebilirim.

  YanıtlaSil
 2. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 3. Merhabalar,

  Günümüz ilişkilerinde yaşanılan sorunlar beraberinde pek çok olumsuz sonucu doğuruyor. Özellikle narsist bireyler; ilişkide kontrolü ele geçirmek, karşı tarafın duygu ve düşüncelerini yönlendirmek, vazgeçilmez olmak ve karşı tarafı kolaylıkla manipüle edebilmek için partnerlerine ‘’Love Bombing’’ uyguluyorlar. İlişkinin ilk zamanlarında partnerine sürekli iltifat eden, hediyeler alan, aşırı sevgi ve ilgi gösteren, aşırı kıskanç ve aşırı korumacı bir tutum sergileyen bireyler sonrasında hayal kırıklığı yaratabiliyorlar. Çünkü bu kişiler istediklerini elde ettiklerinde bir anda karşı tarafı gözden çıkarabiliyor ve karşı tarafta suçluluk duygusu oluşturabiliyorlar. ‘’Love Bombing’’ üzerine yazdığım yeni yazımı okumanız için sizinle de paylaşmayı isterim: http://www.ebrubektasoglu.com/yazi/love-bombing-nedir/

  Umuyorum ilgiyle okursunuz,
  sağlıkla kalın.

  YanıtlaSil
 4. Aşk kitapları mı arıyorsunuz? Tıklayın: en güzel aşk kitapları

  YanıtlaSil
 5. How long does a Yorkie live?
  13 – 16 years

  Are Yorkies cuddlers?
  A lover of all things comfortable, the Yorkshire terrier enjoys cuddling with loved ones and snuggling into everything soft and fluffy. And for you, their silky coat isn't too bad for petting. https://www.newdaypuppies.com/

  Adorable Teacup and Toy AKC Yorkie Puppies
  We have adorable Yorkshire Terrier puppies male and female (she is pictured with the bow).The little girl was born on and the male was born on. teacup yorkie for sale Both puppies have started potty training and have had all sets of puppy shots and deworming. They both come with AKC papers.The girl is very petite and has an adorable baby doll face. yorkies for sale near me She is a teacup and will mature to be around just lbs. She is very gentle and easy going She is the princess in our home and loves to be held.The male is full of spunk and is super playful He will mature to be lbs and would make an awesome family dog. He has a gorgeous silky coat and adorable teddy bear face.Both puppies are AKC registered and will come with a health guarantee shot record and sample puppy food. https://www.newdaypuppies.com/teacup-yorkie-puppies-for-sale/

  Adorable Teacup and Toy AKC Yorkie Puppies is a Female, Male Yorkshire Terrier Puppy for sale in US. Adorable Teacup and Toy AKC Yorkie Puppies by newdaypuppies for Female, Male Yorkshire Terrier Puppies. yorkie puppies for sale

  YanıtlaSil
 6. Is a Yorkie a good family dog?

  Yorkies, like many other Toy breeds, make good pets for people; they're especially good for senior citizens, people with medical issues, and those who may worry about the size and strength of a larger dog. ... They're loving, devoted, and very affectionate: This makes them great personal companions and good family pets.

  Do Yorkshire terriers bark a lot?
  https://www.newdaypuppies.com/teacup-yorkie-puppies-for-sale/
  Yorkshire Terriers are little dogs with huge personalities. teacup yorkies for sale With those huge personalities come a fierce territorial bark. Any time your phone rings, someone speaks or knocks on your door, or your doorbell chimes, your Yorkshire Terrier will likely bark. Outside noises aren't even required for barking for some Yorkies. yorkshire terriers for sale

  How much do Yorkshire terriers cost?
  yorkie for sale near me
  Typical Yorkie prices range from $1,500 to $3,000, but the cost can fall far below or above that range. Prices will vary based on the puppy's lineage, appearance, health, and the breeder. It's also possible to adopt an older Yorkie for significantly less through a rescue shelter. yorkie for sale

  YanıtlaSil
 7. Do Yorkshire Terriers bite?
  https://www.newdaypuppies.com/
  Puppies bite beginning at a very young age. They learn this behavior while still with their littermates, long before you bring your Yorkie puppy into your home. yorkshire puppies for sale If the biting can be corrected while a Yorkie is still a puppy, training works best. ... This will be very similar to when a puppy yelps in pain.

  What are Teacup Yorkies?
  Teacup Yorkie is a smaller version of the same pure breed Yorkie, also known as Toy Yorkie or Micro Yorkshire Terrier. It's a tiny dog breed at about 5 to 7 inches tall, weighing between 2 to 4 pounds. The average lifespan of the Teacup Yorkie is around 12 years. yorkie terrier for sale

  Why do they cut Yorkies tails off?
  https://www.newdaypuppies.com/teacup-yorkie-puppies-for-sale/
  The main reason that Yorkie tails are docked are for aesthetic purposes. The natural tail is long and sticks up beyond the height of the head. A docked Yorkie has a tail that sticks straight up below the level of the head, which creates clean lines when the hair is worn at show length. yorkies puppy for sale

  YanıtlaSil
 8. Are Yorkies good for first time dog owners?
  yorkshire terrier for sale
  The Yorkshire terrier is a great starter dog for those who want a little lap dog. This breed is affectionate towards its owner and may even act protective around strangers. teacup yorkie puppies for sale The Yorkie has a moderate energy level and only needs basic exercise.

  Are Yorkie Poo good for first time owners?
  tea cup yorkie puppy for sale
  It is the ideal pet for people who don't want to deal with pet fur at home or in their cars. This is the ideal pet for first time dog owners, since it trains easily and needs only moderate grooming maintenance. Yorkie poos are good with kids. It will play with them, is energetic and affectionate.

  Are Yorkie hypoallergenic? Yes
  yorkshire terrier for sale near me
  How much does a Yorkie Poo puppy cost?
  Yorkie Poo puppies range in price from $1,000 to $3,500, depending on the puppy's coloring and the breeder.

  Are Yorkie Poos good dogs?
  yorkie terrier puppy for sale near me
  The Yorkipoo is a gentle and loving dog who can do well with children. He's not recommended for homes with very young children, since he can be easily injured when improperly handled. A Yorkipoo can make an excellent companion for an older, more considerate child.

  YanıtlaSil
 9. Do Yorkie Poos get along with cats?
  yorkies for sale
  While most Yorkies do great with cats, there are always going to be some instances where it just does not work out. Of course, it is best if you go plan for this rare but possible circumstances in which the only answer is, unfortunately, to keep them separate at all times or to find a new home for one of them. yorkie puppy for sale near me

  Do Yorkshire terriers bark a lot?
  Yorkshire Terriers are little dogs with huge personalities. With those huge personalities come a fierce territorial bark. Any time your phone rings, someone speaks or knocks on your door, or your doorbell chimes, your Yorkshire Terrier will likely bark. Outside noises aren't even required for barking for some Yorkies. yorkie for sale near me

  Are Yorkies hard to train?
  Are Yorkies easy to train? Yorkies are not the easiest breed to train. yorkie poo for sale It's not because they aren't smart; they are quite an intelligent breed. But they tend to be confident, curious, and a bit stubborn—all of which can make training more difficult. yorkie for sale

  YanıtlaSil
 10. Dachshunds are bred and shown in two sizes: Standard and Miniature.https://www.cutespupsforsale.com/ Standard Dachshunds of all varieties (Smooth, Wirehair, and Longhair) usually weigh between 16 and 32 pounds. Miniature Dachshunds of all varieties weigh 11 pounds and under atteacup poodle for sale maturity. Dachshunds that weigh between 11 and 16 pounds are called Tweenies. While this isn't an official classification, Tweenies are not penalized in the show ring. Some people who breed exceptionally small Dachshunds advertise them as Toy Dachshunds, but this is purely a poodles for salemarketing term, not a recognized designation.The Dachshund is described as clever, lively, and courageous to the point of rashness. He's bred for perseverance, which is another way of saying that he can be stubborn. Dachshunds have a reputation for being dachshund puppies saleentertaining and fearless, but what they want most is to cuddle with their people. For many Dachshund people, this characteristic outweighs having to deal with the breed's insistence on having his own way. The Dachshund personality can also vary with coat type. Because the wirehaired Dachshunds have terrier in their background, they can be mischievous troublemakers. Longhairs are calm and quiet, and Smooths havedachshund for sale a personality that lies somewhere in between. Some Mini Dachshunds can be nervous or shy, but this isn't correct for the breed. Avoid puppies that show these characteristics.Like every dog, Dachshunds need early socialization-exposure to many different people, dachshund puppies for sale near mesights, sounds, and experiences-when they're young. Socialization helps ensure that your Dachshund puppy grows up to be a well-rounded dog. Enrolling him in a puppy kindergarten class is a great start. Inviting visitors over regularly, and taking him to busy parks, stores that allow dogs, and on leisurely strolls to meet neighbors will also help him polish his social skills.

  YanıtlaSil
 11. Ahaa, its nice dialogue about this piece of writing at this place at this webpage,
  I have read all that, so at this time me also commenting here.
  havanese dogs for sale

  Hi, I do believe this is a great website. I stumbledupon it ;) I am going to revisit yet
  again since I book-marked it. Money and freedom is the greatest way to
  change, may you be rich and continue to help other people.
  havanese puppies for sale


  I used to be suggested this website by means of my cousin. I’m now not sure whether
  this submit is written by him as nobody else know such detailed approximately my problem.
  You’re incredible! Thanks!
  teacup havanese puppy


  Hi my family member! I want to say that this
  post is awesome, nice written and include almost all
  important infos. I’d like to peer more posts like this
  chocolate havanese puppy for sale


  Hello, constantly i used to check blog posts here early in the
  daylight, since i like to find out more and more.
  havanese puppy for sale

  YanıtlaSil
 12. Thanks for sharing your thoughts. I truly appreciate your efforts and I will be waiting for your further
  write ups thanks once again
  pomeranian puppies for sales


  This information is invaluable. Where can I find out more?
  pomeranian for sale


  This is the right webpage for anyone who hopes to understand this topic.
  You realize a whole lot its almost hard to argue with you (not that I really would want to…HaHa).
  You definitely put a fresh spin on a topic that’s been discussed for a long
  time. Great stuff, just excellent!
  teacup pomeranian for sale near me


  It’s amazing to pay a quick visit this website and
  reading the views of all colleagues concerning this article,
  while I am also zealous of getting familiarity.
  pomeranians for sale near me


  I take pleasure in, result in I discovered exactly what I used to be taking a look
  for. You’ve ended my 4 day lengthy hunt! God Bless you man. Have a nice
  day. Bye
  pomeranian teacup for sale

  YanıtlaSil
 13. Hey! are using WordPress for your blog platform?

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
  doodle puppies


  Thank you for the good writeup. It in reality was a enjoyment account it.

  Look complicated to far introduced agreeable from you!
  By the way, how could we communicate?
  aussiedoodle puppies for sale


  Good post. I certainly love this website.
  Continue the good work!
  bernedoodle puppies for sale


  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!
  goldendoodle puppies for sale

  YanıtlaSil
 14. Generally I don’t learn post on blogs, but I would like
  to say that this write-up very pressured me to try and do so!
  Your writing taste has been surprised me. Thanks, quite
  great article.
  ragdoll kitten for sale


  whoah this blog is excellent i love studying your articles.
  Keep up the good work! You recognize, lots of individuals are looking around for thisinfo, you could help them greatly.
  ragdoll kittens for sale


  Good post. I certainly love this website.
  Continue the good work!
  mini goldendoodle for sale

  Hey! I’m at work browsing your blog from my new iphone
  3gs! Just wanted to say I love reading through your blog
  and look forward to all your posts! Keep up the outstanding work!
  mini bernedoodle puppies for sale

  I’m new to the blog world but I’m trying to get started and create my own. Do you need any html coding
  expertise to make your own blog? Any help would be really appreciated!
  mini aussiedoodles for sale

  YanıtlaSil
 15. At this time I am going away to do my breakfast, afterward having my breakfast coming over again to read further news
  ragdoll cat for sale


  Usually I don’t read post on blogs, but I wish to say that this write-up very compelled me to try and do it!
  Your writing taste has been surprised me. Thank you, very nice article.
  ragdoll cats for sale

  Hi, I do think this is a great blog. I stumbledupon it 😉 I may come back once again since I saved as a favorite it.
  Money and freedom is the greatest way to change, may you be rich and continue
  to guide others.
  aussiedoodle for sale

  Wonderful article! That is the kind of info that are supposed to be shared around the net.
  Shame on the seek engines for now not positioning this publish upper!
  Come on over and discuss with my website . Thank
  you =)
  bernedoodles for sale

  What’s Going down i’m new to this, I stumbled upon this I have found It positively useful and it has aided me out loads.
  I hope to give a contribution & help different users like its aided me.
  Good job.
  goldendoodle for sale

  YanıtlaSil
 16. I love what you guys are usually up too. This sort of clever work and coverage! Keep up the excellent works guys I’ve you guys to my own blogroll.
  ragdoll kittens for sale near me


  Hi, of course this piece of writing is actually fastidious and I have learned lot
  of things from it concerning blogging. thanks.
  ragdoll kitten near me

  https://thegorgeousdoodles.com/
  https://www.fluffyhavanese.com/
  https://www.pomeranianpuppiesforsales.com/
  https://thegorgeousragdolls.com/

  YanıtlaSil
 17. The breed became very popular in the early 1900s, and in 1913 and 1914, https://oneshoppharmacy.com they were among the 10 most popular entries in the Westminster Kennel Club Show. During World War I, however, the breed fell on hard times in the U.S. and England because they were poodle for sale closely associated with Germany. Dachshund owners sometimes were called traitors and their dogs stoned. After
  World War I, some U.S. breeders dachshunds for sale imported some Dachshunds from Germany and the breed started to become popular once again. The breed faced a similar fate during World War II, but not nearly so severely as during World War I.
  In the 1950s, Dachshunds became one of the most popular family dogs in the U.S. again, a status they have enjoyed ever
  since. While Dachshunds mini dachshund puppy for sale rarely are used as hunting dogs in the U.S. or Great Britain, in other parts of Europe, especially France, they still are considered hunting dogs. mini dachshund puppies for sale Dachshunds also love a challenge, and as long as you incorporate plenty of opportunities to chase and find things, you’ll miniature dachshund for sale have a happy dog. These dogs love their human parents, and really don’t want them to leave.

  YanıtlaSil

 18. Dachshunds are bred and shown in two sizes: Standard and Miniature. https://www.cutespupsforsale.com/ Standard Dachshunds of all varieties (Smooth, Wirehair, and Longhair) usually weigh between 16 and 32 pounds. Miniature Dachshunds of all varieties weigh 11 pounds and under at teacup poodle for sale maturity. Dachshunds that weigh between 11 and 16 pounds are called Tweenies. Some people who breed exceptionally small Dachshunds advertise them as Toy Dachshunds, but this is purely a poodles for sale marketing term, not a recognized designation. He's bred for perseverance, which is another way of saying that he can be stubborn. Dachshunds have a reputation for being dachshund puppies sale entertaining and fearless, but what they want most is to cuddle with their people. Longhairs are calm and quiet, and Smooths have dachshund for sale a personality that lies somewhere in between. Some Mini Dachshunds can be nervous or shy, but this isn't correct for the breed. Avoid puppies that show these characteristics.Like every dog, Dachshunds need early socialization-exposure to many different people, dachshund puppies for sale near me sights, sounds, and experiences-when they're young. Socialization helps ensure that your Dachshund puppy grows up to be a well-rounded dog. .


  YanıtlaSil
 19. The dachshund was bred in Germany hundreds of years ago to hunt badgers. https://www.poodlespring.com/ "Dach" means badger and "hund" means dog. The three varieties of dachshund, smooth-, Dachshund puppies for sale wire-,and long-coated, originated at different times. The smooth was the first and arose from a mixture of a miniature French pointer and a pinscher. The breed also comes in two sizes: standard and miniature, with the standard the original size.
  The dachshund has short, strong legs that enable the dog to dig out prey and go inside burrows. Larger versions of the breed were used to chase deer or fox. Smaller dachshunds Dachshund puppy for sale were bred for hunting hares and ferrets.
  The breed is still used for hunting, primarily in Europe, nine in dachshunds puppies for sale ches in height.All three types are known
  The dachshund's coat may be shades of red, black, chocolate, white or gray. Some have tan markings or are spotted or dappled. Dachshunds live about 12 to 15 years. toy poodle for sale espite their size, dachshunds are known for their courageous nature and will take on animals much larger than themselves. Some may be aggressive toward strangers and other dogs.
  As family dogs, dachshunds are loyal companions and good watchdogs. They are good with children if treated well. They can be slightly difficult to train.
  Some dachshund fanciers say there are personality differences among the different varieties of the breed. For instance, the long-coat dachshund is reportedly calmer teacup poodles for sale than the smooth-coat variety,

  YanıtlaSil
 20. you will need support or suggestions, write me privately.
  I interested in your implementation/use case.
  the best kera4d
  Togel2win

  YanıtlaSil

Yorum Gönder

Popular Posts

Narsist Mağdurlarının Hikayeleri

Narsist Geri Döner Mi?

Narsist Erkeğin Özellikleri