Narsistik İstismar: Hastalıklı bir ilişkimiz olduğunu nasıl anlarız?

Kendi benliğinden utanan ve içinde hissettiği değersizliği aşırı büyüklenmeci tavırlarla saklamaya çalışan narsistler yakın ilişkide oldukları kişileri istismar etme eğilimindedirler. Partneri idealleştirme aşaması bittikten sonra onunla olduğu her gün eziyet etmenin türlü yollarını bulurlar. 

Peki ama neden böyle davranıyorlar? Çocukluk yaraları kendileriyle ilgili bir takım yargıları kafalarına kazıması sebep oluyor aslında bu sadistik davranışlarına. Bilinçaltları onlara sevilmeyecek, değersiz ve yetersiz biri oldukları mesajını gönderdiği için sizin onu gerçekten ve çıkarsızca sevebileceğinize inanamiyorlar içsel olarak. Bu nedenle de küçük bir çocukken kendi ruhu ve benliği ile çevre arasına ördükleri kalın duvarlarına yaklaşan kişileri tehdit olarak algılıyorlar. Ve uzaklaştırmak için otomatik olarak size kötü davranmaya başlıyorlar. Siz onun yanında durmaya, ona yaklaşmaya devam ettikçe bu tutum değişmiyor. Onu ilgi ve sevgiyle iyileştirebilmeniz bu nedenle mümkün değildir. 

Ona göre siz onun size takındığı maskeyi seversiniz ve maskenin ardını görseniz ona değer vermeniz imkansızdır. Bu varsayım küçükken öyle kafasına kazınmıştır ki kendi kişiliğinin yok olmasına sebep olmuştur. Ona göre insanların ona değer vermesi için sürekli onlara iyi görünmeli, göz boyamalı, aslında olmadığı türlü türlü kişiliklere bürünmelidir. O her şey olabilir ama kendi olamaz. Onunla duygusal derin ve gerçek bir bağ kurmaya kalkışan herkese duygusal olarak saldırarak kendi içinden uzak tutacaktır. Bu tavırlarında bir anormallik olduğunu hissedemezler.

Narsist, şiddetini kurbanına kimi zaman fiziksel olarak gösterebilse de genellikle bunu tercih etmez. Onun tarzı yoğun psikolojik şiddetle kurbanını etkisiz hale getirmektir.

Bir başka insan üzerinde zorbalık uygulamak, psikolojik şiddete maruz bırakmak o kişinin insan değerini ezmektir. Bir başkası üzerinde güç ve kontrol uygulamaya kalkmak, onun insani değerini elinden almaya çalışmaktır. Narsist manyağın başlıca amacı da tam olarak budur, başkalarının üzerinde güç sahibi olmak ve onları kontrol etmek. 


Psikolojik şiddetle karşı karşıya olduğumuzu nasıl anlarız?


Narsist değersizleştirme evresine geçtiğinde vampir gibi duygusal olarak sizi yavaş yavaş emmeye başlayacaktır. Dışarıdan görünen bir yara iziniz olmadığı için etrafınızdaki insanlar ve hatta kendiniz yaşadığınız şeyin ne olduğunu çok kolay anlayamazsınız. Günden güne kendinizi daha da tükenmiş, enerjiniz alınmış gibi hissedersiniz. İştahınızda ve uyku düzeninizde değişiklikler yaşanır. Hayata kaygıyla bakan yeni bir adım atmaktan korkan halinizin aynadaki yansıması da değişmeye başlar günden güne. Cildiniz ışıldamaz, saçlarınız parlamaz, duruşunuz bile değişir. Olayların içinde o kadar kaybolmuşsunuzdur ve algılarınızla öyle oynanmıştır ki durup bir kendinize bakıp size ne olduğunu sormazsınız bile. 

Periyodik olarak ve uzun süre boyunca psikolojik şiddete maruz kalan kurban içsel bir yıkım yaşar. Git gide erir biter. Narsist sapkının amacı da budur. Sizi fiziksel olarak değil ruhen yıkmak. Böylece hiç kimse dışarıdan durumu fark etmeden ve kendi itibarı zarar görmeden sizi uzun zaman boyunca istismar eder. Duygularınıza defalarca tecavüz edilir. Canınızın ne kadar acıdığını bile bile tacizlerini ve sizi yıkmayı bitirmez. Hayattaki amacı ve en büyük hobisi sanki size eziyet etmek gibidir.

İlişkinizin hastalıklı bir ilişki olduğunu nasıl anlarsınız?

 • Partnerinizden korkuyorsanız
 • En basit sözünü tutacağına bile güvenmiyorsanız
 • Kendinize olan güveniniz azaldıysa
 • Uyku ve yeme düzeniniz bozulduysa
 • Ondan hiç kurtulamayacağınızdan korkuyorsanız
 • Sadakatsizliği sizin için normal bir durum olmaya başladıysa
 • Kendinizi bir çıkmaz sokakta, bir kabusta yaşıyor gibi hissediyorsanız
 • Ona yetişkin insanların nasıl davrandıklarını öğretmeye çalışıyorsanız
 • Mutluluk sizin için sadece sevdiğinizin sizi azarlamadığı, bağırmadığı, aldatmadığı, aşağılamadığı, sessizlikle cezalandırmadığı nadir zamanlarda hissettiğiniz bir duyguysa,
 • Onun yanında yanlış bir şey yapmamak için sürekli diken üstündeyseniz
 • Hayatınızla ilgili çoğu detayı bilmiyor, bilse bile bilmiyormuş gibi yapıyorsa 
 • Onunlayken hisleriniz hep en üst seviyelerdeyse. Aşırı mutlu veya aşırı mutsuz hissediyor, asla duygusal olarak sakin ve huzurlu bir gün yaşayamıyorsanız. 
 • Onu çok sevmenize rağmen size gelmesini reddetmeye çabalıyorsanız
 • Saçma sapan konularda bile sizden öç alacağından korkuyorsanız
 • Ortada bildiğiniz bir neden yokken günlerce, haftalarca ondan haber alamıyorsanız
 • Onunla en basit diyalogları kurmak bile dünyanın en zor şeyi ise
 • Sizi nerede ne zaman nasıl bir halde bırakacağını bilmediğinizden normal bir günde onla buluşmalara giderken ne olur ne olmaz diye arkadaşlarınıza haber vermeye başladıysanız
 • Onunla hislerinizi açıkça paylaşamıyor, paylaşsanız da karşılığında algıladığına dair hiç bir tepki alamıyorsanız. 
 • Ondan kendinizi korumaya çalışıyorsanız
 • Tüm bunlara rağmen hala bu ilişkiyi bitiremiyorsanız.

Yorumlar

Popular Posts

Narsist geri döner mi?

Gerçek Hikayeler

Narsistin beni sevmesini nasıl sağlarım?