Yeni sevgilisiyle mutlu mu?

Ayrılmanızın hemen ardından veya bir süre sonra onu başka bir kadınla görebilirsiniz. Birlikte çok mutlu görünüyor olabilirler. Yıllarca size esmerlerden ne kadar da hoşlanmadığını anlatan narsist, bir anda gidip afro amerikan bir kadının aşkından ölüyor görünebilir.  Sizin için yapmadığı her şeyi onun için yapıyormuş gibidir.

Sizi sosyal medyada paylaşmaz ama onu paylaşıyordur. 


Sizin onunla yapmak istediğiniz planları sizinle yapmaz onunla yapar. Planı siz kurmuşsunuzdur, sizin hayalinize getirir bir başkasını oturtur. Mesela bir hafta sonu sabahı Polonezköy’e kahvaltıya gidelim demişsinizdir kesinlikle gidilemeyeceğini, bunun çok kötü bir fikir olduğunu, kendisi için bunun ne kadar imkansız olduğunu  saatlerce anlatır ve çok istediğiniz o kahvaltıya asla gidilemez. Ama bir bakmışsınız yeni kadınla tam da sizin gitmek istediğiniz yerde kahvaltı keyfi paylaşımları. 


Siz kahve içmek istediğinizde her seferinde midemi ağrıtıyor diyerek karşı çıkan adam kadına elleriyle kahve yapmak için makina almış. Sizi birlikte gidelim diye ikna edip kendisinin saatlerce bekletip sonunda gelmediği konsere, kursa, etkinliğe o kızla gidiyor. 

Örnekler basit bir kahve içmekten dünyaya bir bebek getirmeye kadar geniş yelpazededir. Siz bebeğiniz olacağını öğrenip heyecanla ona haberi verdiğinizde asla istemediğini, baba olmanın ona göre olmadığını söyleyen, üstüne sizi  terk eden adam  yeni sevgilisinden hemen çocuk dünyaya getirebilir.  Bu bile oyun olabilir mi diyorsunuz. Narsist için herhangi bir canın, canlının anlamı bu kadar ne yazık ki. Onun için yaşayan her şey oyuncağı. Ne kadar hasta bir bakış açısıyla karşı karşıya olduğumuzu anlamak ve delirmemek için tüm bunları hangi motivasyonlarla yaptığını idrak etmek önemli. 


Yeni kadınla mutlu birliktelik şöleni ve gösterileri narsiste 3 temel fayda sağlar;

1- Sizin canınızı nereden yakacağını ne şekilde yaparsa maksimum acıyı yaşayacağınızı bilir. Yeni kızla yapacağı aktiviteler, hatta yaşayacağı şeyler buna göre planlanır.

2- Etrafa karşı ne kadar da inanılmaz derecede mutlu olduğunu, en iyi ilişkiyi kendisinin yaşadığını, en çok onun sevildiğini, kendisinde hiçbir problem olmadığını gösterme şansı sağlar

3- Yeni kadının idealleştirilmesi aşamasında onun gözünü boyamasını ve güvenini kazanmasını sağlar. Böylece yeni bir kurban yani erzak kaynağı edinme fırsatı yakalar.

Böylece 1 taşla 3 kuş vurur.

Bunun bir de sizdeki eksiklikleri tamamlayan kadınla görülmesi versiyonu vardır. Onunla sevgiliniz olduğu için en özelinizi, umutlarınızı, zayıf yönlerinizi paylaşırsınız. Örneğin babanızı küçük yaşta akciğer kanserinden kaybettiğiniz için ona doktor olmayı ne kadar çok istediğinizi ama kıl payı bu fırsatı nasıl kaçırdığınızı anlattıysanız, gider sizden sonra bir doktor bulur. Sizin başaramadığınız her şeyi o kadın başarmıştır. Adamı da o almıştır. Hayallerinizi o yaşar. Siz bir hiçsinizdir. Size hissettirmek istediği budur.


Başka bir yöntemi de sizin sahip olduğunuz özelliklerin yarısına bile sahip olmayan bir kadın bulup ona aşırı değer verir görünmesidir. Yine sizin için yapmadığı bir takım şeyleri onun için yapıyor görünür. Hastalıklı kafası mutlaka bu yeni ilişkisi ile bir şekilde sizi acıtacak bir yön bulacaktır. Eziyetlerinin türü ne olursa olsun tüm bu davranışlarının temelinde eski kurbana vermek istediği mesaj yine "o değerli, sen değersizsin"dir.


Oysa ki gerçek başkadır. Narsist kendi dünyasının merkezindedir ve tüm diğer insanlara eşit mesafededir. Dolayısıyla kendisi dışındaki herkes aynı değerdedir, birbirlerinden farkları yoktur. Duygusal olarak herkesle kurduğu bağ aynıdır. Çıkarına göre zaman zaman değişik roller oynar sadece hepsi bu. Burada sizin kim olduğunuz, onun için ne fedakarlıklar gösterdiğiniz, birlikte geçirdiğiniz seneler vs gibi şeylerin onda bir karşılığı yoktur. Çünkü siz onun için yoksunuz. Narsist için dünya üzerinde yaşayan tek canlı kendidir. Diğerlerine insan olarak değer vermez ve bu yüzden onun için herkes aynıdır. Tek fark hayatında bir süre kalan bir insanın eşya gibi eskidiğini ve artık işe yaramadığını düşünmesidir. Normal insanlar birlikte geçirdikleri yılların sayısı arttıkça birbirleri için daha değerli hale gelirken narsist için durum tam tersidir. Siz arıza çıkarmaya başladığınızda ve eskidiğinizi düşündüğünde sizi yenisiyle değiştirir. 


Peki sizden sonra birlikte olmaya başladığı "mükemmel" gibi görünen kadınla sizce gerçekten mutlu olabilir mi? Yanlış soru. Sizce bir narsist mutlu olabilir mi? Sürekli kendisi ve çevresiyle savaş içinde, hırsla ne kadar harika bir hayatı olduğunu, ne kadar da über bir insan ve aşık olduğunu ispatlamaya çalışaarkn biri huzurlu mudur? Peki mutlu edebilir mi gerçekten?

Mutluluk narsistin ölene kadar asla yaşayamayacağı bir durum. Onun anladığı mutluluğun gerçek mutlulukla hiç bir ilgisi yok.  Hiçbir canlıya merhameti ve saygısı olmayan, birine destek olmanın, sevmenin ne demek olduğunu bilmeyen, yalanlar içinde yaşayan biri mutlu olamaz. Ve mutlu edemez. Hayatı boyunca herkesle aynı saçma döngüyü yaşayıp sonunda yapayalnız ölecek.

Biz onun karanlığından kurtulup yaralarımızı saracak güce sahibiz. O gün geldiğinde tekrar mutlu olacağız. Kalbi olan biriyle gerçek sevgiyi yaşayacağız.  Ama onun böyle bir şansı yok. Hayatında mutluluk, mutsuzluk veya gerçek olan herhangi bir his yaşama imkanı yok. Zavallı. Kendi yalan dünyasının girdabında sonsuza kadar bir şeyler yaşadığını düşünerek dönüp duracak. Mutluluğu yok ederek mutlu olduğunu sanarak…

Yorumlar

Popular Posts

Narsist Mağdurlarının Hikayeleri

Narsist Geri Döner Mi?

Narsist Erkeğin Özellikleri